top of page

Με νίκη ξεκίνησε η ομάδα βόλεϊ των αγοριών τις υποχρεώσεις της για το σχολικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε το Πειραματικό με σκορ 2-0 στα σετ, την Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου στο βοηθητικό του κλειστού γυμναστηρίου Δύο Αοράκια. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα μας προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού, όπου και θα αντιμετωπίσει το 2ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου. Πολύ καλή εμφάνιση από όλα τα παιδιά.

Το ματς:

Παιχνίδι με μυαλό και εύκολοι πόντοι

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με το σκορ να είναι στο 5-4 υπέρ του σχολείου μας λίγο μετά την έναρξη του αγώνα. Αυτή έμελλε, όμως, να είναι και η τελευταία φόρα που οι δύο αντίπαλοι συμπορεύονταν στο σκορ. Με την ομάδα μας να πατάει το γκάζι στο… τέρμα, εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των παικτών του Πειραματικού, δημιουργήθηκε ένα επιμέρους σερί 11-3 που εκτόξευσε τη διαφορά στους 9 πόντους (16-7) στα μισά του πρώτου σετ. Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η συνέχεια του πρώτου μέρους του αγώνα, καθώς, με την «ψυχολογία» στα ύψη, οι παίκτες μας έτρεξαν ένα νέο επιμέρους σκορ 9-4, παίρνοντας εύκολα και πανηγυρικά προβάδισμα νίκης.

Λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης

Παρά την εξαιρετική εικόνα του πρώτου σετ, η ομάδα μπήκε «μουδιασμένη» στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού. Με λάθη στις υποδοχές και απουσία καθαρού μυαλού, δόθηκε η ευκαιρία στο Πειραματικό να πάρει μια διαφορά 5 πόντων (5-10) με την επανέναρξη του αγώνα. Το έγκαιρο τάιμ-άουτ, σε συνδυασμό με αλλαγές που έκανε η coach Μασέλη, συνέβαλαν στο να ψαλιδιστεί η διαφορά (14-17, στα μισά του σετ).

Ξύπνημα και… φινάλε με αντεπίθεση

Το φινάλε, όμως, επρόκειτο να είναι για το 11ο. Με μία φοβερή αντεπίθεση, προϊόν των καλών επιλογών στην επίθεση, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με την ομάδα μας να ισοφαρίζει (18-18) και να αναγκάζει τον προπονητή του Πειραματικού να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Το momentum, ωστόσο, είχε γυρίσει και η διακοπή δεν «έκοψε» τους παίκτες μας, που με ένα σερί 7-2 τελείωσαν το παιχνίδι εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, η coach Μασέλη έκανε δηλώσεις στους ανταποκριτές της εφημερίδας, λέγοντας:

- Για τον αγώνα:

«Ήταν ένα καλό παιχνίδι. Τα παιδιά με άγχωσαν λίγο στο δεύτερο σετ, αλλά τελικά όλα κύλησαν πάρα πολύ καλά. Νικήσαμε, ελπίζουμε και στα υπόλοιπα.»

- Για τους στόχους της ομάδας:

«Στόχος μας είναι, φυσικά, ο τελικός του Ηρακλείου. Μετά, βλέπουμε»

Τα στατιστικά του ματς:

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΑΥΓΟΥΣΤΑΚΗ

ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ

Στο πρώτο παιχνίδι για το 11ο ΓΕΛ ήρθε μία σχετικά εύκολη νίκη ενάντια στο Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου. Όμως, αν και στο πρώτο σετ το σχολείο μας ήταν καταιγιστικό κερδίζοντας 25-10, στο δεύτερο παρατηρήθηκε έλλειψη καθαρού μυαλού και αμυντικά λάθη, που λίγο έλειψαν να ξαναβάλουν το Πειραματικό ξανά στο παιχνίδι και στο κυνήγι της πρόκρισης.

Ξεκινώντας από τα θετικά, θα ήθελα να σταθώ στην εκπληκτική λειτουργία στην άμυνα που αναχαίτιζε κάθε επίθεση του αντιπάλου. Η ομάδα επέδειξε τρομερή ψυχραιμία και σωστές υποδοχές, που χάρη σ’ αυτές έγινε σωστή ανάπτυξη στην επίθεση. Μάλιστα, για να μιλήσουμε με αριθμούς, το 11ο έφτασε να έχει 23 υποδοχές με μόλις 1 λανθασμένη, έναντι 15 του Πειραματικού με 5 λανθασμένες στο πρώτο σετ. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία για μία εύκολη επικράτηση και ήρθε το 1-0.

Αλλά ό,τι έχτιζε το σχολείο μας λίγο έλειψε να το καταστρέψει στο δεύτερο σετ, καθώς δεν μπήκε με καθαρό μυαλό στο παρκέ, χάνοντας τη συνοχή της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο. Επίσης η βιασύνη στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της ομάδας, δεν της επέτρεψε να «τελειώσει» το μάτς από τους πρώτους πόντους. Ευτυχώς, πριν το σκορ ξεφύγει, το 11ο επέστρεψε στην εικόνα του πρώτου σετ με το συντονισμένο παιχνίδι και με ένα σερί κατάφερε να πάρει το παιχνίδι με 2-0.

Ακολουθεί , λοιπόν, ένα δύσκολο παιχνίδι τη Τετάρτη με το 2ο Λύκειο, όμως οι παίχτες μας δεν πρέπει να βγάλουν από το μυαλό τους το παιχνίδι της προηγούμενης Πέμπτης. Δεν πρέπει να ξεχάσουν το σύστημα, τη συνοχή, την αμυντική λειτουργία που υπήρχε, αλλά και την αξιοποίηση των ευκαιριών που δόθηκαν. Επιπλέον δε πρέπει να ξεχάσουν τι προβλήματα μπορεί να προκληθούν, εάν χαθεί έστω και για λίγο η συγκέντρωση και μαζί με αυτή και ο έλεγχος του παιχνιδιού.

Έτσι με οδηγό το παιχνίδι με το Πειραματικό, το 11ο μπορεί να συνεχίσει την πορεία στο θεσμό, να πετύχει τον αρχικό στόχο, που είναι η κατάκτηση του κυπέλλου Ηρακλείου, και, γιατί όχι, να πάρει ρεβάνς για τη περσινή ήττα στον τελικό του Παγκρητίου. Πρέπει, λοιπόν, σε κάθε παιχνίδι από εδώ και πέρα να έχει την αποφασιστικότητα και την «ψυχολογία» του νικητή , την «ψυχολογία» του φιναλίστ του περσινού τουρνουά, αλλά και να γνωρίζει μέσα στο γήπεδο ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες, ίσως και η καλύτερη πάνω στην ΚΡΗΤΗ. Τέλος, ως μαθητής του 11ου ΓΕΛ, θα ήθελα να παραμείνει δεμένη αυτή η «τρελή» παρέα που είδα στους διαδρόμους του Γυμναστηρίου στα Δύο Αοράκια, γιατί αυτά τα παιδιά είναι μία πραγματική παρέα που είναι ικανή για πολλά…