top of page

ΜΑΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ένα τελικός-derby με την πιο πλήρη έννοια της λέξης διεξήχθη την Παρασκευή 7 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο ανάμεσα στις ομάδες βόλεϊ αγοριών του 11ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου και του Γενικού Λυκείου Μελεσών. Οι δύο αντίπαλες ομάδες διεκδίκησαν μέχρι τελικής πτώσης τον τίτλο του πρωταθλητή του νομού Ηρακλείου, προσφέροντας θέαμα υψηλού επιπέδου στους θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό. Νικήτρια και πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχτηκε αυτή του ΓΕΛ Μελεσών, καθώς επικράτησε με 2-1 στα σετ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Εξαιρετική εμφάνιση και συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα του σχολείου μας για το πάθος και τη θέληση που επέδειξαν κατά τη διάρκεια όλου του αγώνα, όπως και στους νικητές που θα δοκιμάσουν, πλέον, τις δυνάμεις τους στο Παγκρήτιο πρωτάθλημα.

Το ματς:

Ενέργεια και κλειστό παιχνίδι
Ο αγώνας φαινόταν από την αρχή ότι ήταν derby. Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν στο παρκέ μονάχα με ένα σκοπό: τη νίκη που θα ισοδυναμούσε με την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την εξασφάλιση της συμμετοχής στο Παγκρήτιο πρωτάθλημα. Έτσι, στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες συμπορεύονταν και εναλλάσσονταν στο σκορ, χωρίς να επιτρέπουν η μία στην άλλη να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Ενδεικτικό είναι ότι η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε στους 4 πόντους (18-22 και 19-23) μετά από ένα μικρό σερί 5-1 υπέρ των Μελεσών, το οποίο η ομάδα μας απάντησε με ένα δικό της 5-1, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία για 10η(!) φορά στο πρώτο σετ. Ωστόσο, με μία καλή επίθεση και ένα λάθος από τους παίκτες μας, οι Μελέσες έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ και έβαλαν… δύσκολα στην ομάδα μας.

Αντεπίθεση και «άνετη» επικράτηση
Οι ισορροπίες, όμως, άλλαξαν στο δεύτερο σετ και η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη να δώσει ηχηρή απάντηση στους αντιπάλους της. Έτσι, με το «καλημέρα» έκανε ένα σερί 4-0, που τόνωσε την ψυχολογία της και έβαλε στο παιχνίδι τον παράγοντα «εξέδρα», που της έδωσε ακόμα περισσότερη ώθηση. Έτσι, παρά το δυναμικό comeback των Μελεσών κατάφερε να κρατήσει την αυτοσυγκέντρωσή της και να επιβάλει το ρυθμό της. Πατώντας… γκάζι μετά τα μισά του σετ, και με εκπληκτικές αμυντικές και επιθετικές επιλογές, έφτασε στο +6 (17-11, 19-13 και 21-15), +7 (23-16 και 24-17) και στο τελικό +8 (25-17), που της έδωσε τη νίκη στο δεύτερο σετ και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την ολική ανατροπή και την τελική επικράτηση.

Tie-Break

Με το παιχνίδι να είναι στο 1-1 στα σετ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν, όπως αρμόζει σε έναν τελικό, στο tie-break, που θα έκρινε τα πάντα. Παρά την ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση του προηγούμενου σετ, η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στο παρκέ για το τελευταίο μέρος του αγώνα. Με εμφανή τα σημάδια της κούρασης, προϊόν τόσο των συνεχόμενων αγώνων (η ομάδα ξαναέπαιξε την Τετάρτη 5/3), όσο και των πολλών απουσιών (η ομάδα αποτελούταν από 7 παίκτες, λόγω της εκδρομής της τρίτης λυκείου), η ομάδα παρουσιάστηκε χωρίς καθαρό μυαλό, γεγονός που οδήγησε με τη σειρά σε εκνευρισμό και λανθασμένες επιλογές. Έτσι, αν και μέχρι τη μέση του τρίτου και τελευταίου σετ κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την έκβαση του αγώνα με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ (6-7), η ομάδα του ΓΕΛ Μελεσών έκανε αυτό που έπρεπε: ένα σερί. Με αυτόν τον τρόπο, με ένα αναπάντητο 8-2, «καθάρισε» τον αγώνα και πήρε την πολυπόθητη νίκη στο tie-break, που έληξε 8-15, παίρνοντας το εισιτήριο για το Παγκρήτιο πρωτάθλημα.

Γιάννης Μασοκώστας, Κώστας Αυγουστάκης

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΑΥΓΟΥΣΤΑΚΗ

ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΝΩΡΙΣ

Στις 20 Φεβρουαρίου ξεκίνησε ένα «ταξίδι» για την ομάδα αγοριών βόλεϊ με πολλές προσδοκίες και όνειρα για μία καλή πορεία και τη κατάκτηση του Παγκρητίου κυπέλλου. Μία ομάδα, βέβαια, για να πετύχει σε έναν τέτοιο θεσμό, πρέπει να αντιμετωπίζει ξεχωριστά κάθε παιχνίδι και βήμα βήμα να φτάνει στην επίτευξη στόχων της. Έτσι λοιπόν φάνηκε να αντεπεξέρχεται η ομάδα, δηλαδή παίζοντας κάθε παιχνίδι σαν να είναι το τελευταίο της.

Το τουρνουά αυτό άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς. Πρώτος αντίπαλος ήταν το Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου, μία αξιόλογη ομάδα που θα προσπαθούσε να πετύχει ότι καλύτερο στον θεσμό αυτόν. Απέναντι της, όμως , βρέθηκε ένα 11ο ΓΕΛ που φαινόταν σαν ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο εξαιτίας της ποιότητας που διέθετε στον αγωνιστικό χώρο. Το αποτέλεσα ήταν 2-0 υπέρ του σχολείου μας με μία εύκολη σχετικά επικράτηση. Το επόμενο παιχνίδι δεν ήταν πολύ διαφορετικό από τον πρώτο αγώνα για τα παιδιά του σχολειού μας. Το 2ο ΓΕΛ δεν φάνηκε ικανό να ανακόψει τη πορεία της ομάδας μας και έτσι το τελικό σκορ ήταν ξανά 2-0.

Αν και τα προβλήματα στον τρόπο παιχνιδιού ήταν μικρά και επιλύσιμα, μαύρα σύννεφα φάνηκαν στον ορίζοντα. Η 5ήμερη εκδρομή της τρίτης Λυκείου ερχόταν σε μία καθοριστικής σημασίας περίοδο για την συνέχεια της πορείας της ομάδας, αφού έπρεπε να αγωνιστεί με λίγους παίκτες στον ημιτελικό και τελικό του Ηρακλείου με περιθώριο ξεκούρασης μόλις δύο μέρες. Προσπάθειες έγιναν για την αλλαγή ημερομηνίας διεξαγωγής των αγώνων, αλλά οι διοργανωτές ήταν ανένδοτοι. Έτσι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του σχολείου μας αντιμετώπισε «αποδεκατισμένο» στον ημιτελικό την Πόμπια. Εκεί φάνηκε η ψυχή και η δίψα των παιδιών για διάκριση που, αν και έπαιζαν με πολλές απουσίες, επικράτησαν εύκολα ξανά με 2-0.

Ο τελικός ήταν ένα «στοίχημα» για την προπονητή κ.Βούλα Μασέλη, αλλά και για τους παίχτες της ομάδας. Τα προβλήματα μαίνονταν και το αντίπαλο Λύκειο των Μελεσών ήταν θεωρητικά το φαβορί. Το πρώτο σετ ανήκε στις Μελέσες εξαιτίας πολλών λαθών απειρίας – έπαιζαν πολλοί συγκριτικά άπειροι παίκτες, λόγω των απουσιών των παικτών της γ’ λυκείου... Όμως στο δέυτερο σετ φάνηκε η θέληση των παιδιών που, με ένα καλό παιχνίδι, περιορίζοντας τα λάθη τους, κατάφεραν να επικρατήσουν και ισοφαρίσουν σε 1-1. Σε αυτό το σημείο ο κόσμος στις κερκίδες πίστεψε πραγματικά πως θα καταφέρει το σχολείο μας να ξεπεράσει αυτό το δύσκολο εμπόδιο παρά τα προβλήματα του. Όμως στο tie break το άγχος και η απειρία πολλών παιδιών έκανε ξανά την εμφάνιση της στο παρκέ και έτσι το Λύκειο των Μελεσών κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά και το κύπελλο Ηρακλείου.

Ο στόχος της ομάδας του 11ου ΓΕΛ, δεδομένου του ποιοτικού της συνόλου, ήταν η κατάκτηση του κυπέλλου Κρήτης, αλλά οι δυσχέρειες γονάτισαν την ομάδα και κάπως έτσι το ταξίδι τελείωσε πολύ νωρίς. Όμως, παρόλα αυτά, ευχαριστούμε τα παιδιά για αυτές τις υπέροχες στιγμές και τις χαρές που μας χάρισαν.